ZESPÓŁ SZKÓŁ KATOLICKICHim. ks. F. Blachnickiego w Białymstoku

ul. Transportowa 2, 15–399 Białystok | tel: 85 67 47 677

ul. Sitarska 25, 15-850 Białystok | tel: 572 411 741 / 85 65 23 183

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, Maryi

1 stycznia Kościół obchodzi Uroczystość Maryi jako Matki Bożej, przez którą spełniły się obietnice dane całej ludzkości, związane z tajemnicą Odkupienia. Jest to też święto nakazane.

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi to najstarsze maryjne święto. Kościół zachodni już w VII wieku czcił Matkę Bożą 1 stycznia podkreślając fakt, iż Maryja, Matka Jezusa zostaje ukazana ludziom jako najdoskonalsze stworzenie, a zarazem jako pierwsza z tych, którzy skorzystali z darów Chrystusa. Do liturgii Kościoła wprowadził to święto papież Pius XI w 1931 roku. Według tradycji po wniebowstąpieniu Jezusa, Maryja żyła jeszcze 12 lat. Niektóre dokumenty mówią, że mieszkała ze św. Janem w Efezie, inne – że nie opuszczała Jerozolimy. Pusty grób Maryi znajduje się obok Ogrodu Oliwnego w dolinie Cedron. Fakty z Jej życia, tytuły i wezwania modlitewne oraz cudowne wydarzenia, które miały miejsce za Jej przyczyną, Kościół rozważa w ciągu wielu świąt podczas całego roku liturgicznego.