ZESPÓŁ SZKÓŁ KATOLICKICHim. ks. F. Blachnickiego w Białymstoku

ul. Transportowa 2, 15–399 Białystok | tel: 85 67 47 677

ul. Sitarska 25, 15-850 Białystok | tel: 572 411 741 / 85 65 23 183

W Mamuciej Dolinie

Dnia 29 września uczniowie klasy IV i V udali się na wycieczkę do Mamuciej Doliny, gospodarstwa agroturystycznego, które znajduje się we wsi Szostaki i od lat prowadzone jest przez ludzi związanych z Biebrzą. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w lekcji historii, rozpalali ogień krzesiwem, słuchali ciekawych opowieści, brali udział w konkursie z wiedzy o prehistorii – i był to piękny pojedynek “Lisków” i “Wilków”. Pan archeolog, który zaprowadził nas do wykopaliska, opowiedział o swojej pracy, o tym jak dokonuje się odkryć archeologicznych, co trzeba zrobić, aby otrzymać jak najdokładniejsze datowania niektórych odnalezionych przedmiotów, ile czasu zajmuje eksploracja danego stanowiska archeologicznego. Uczniowie po otrzymaniu tak dokładnych wskazówek podjęli próbę wykopania kilku “historycznych” szczątek zwierząt. Kolejną atrakcją był konkurs strzelecki. Wszyscy mieli okazję nauczyć się strzelać z łuku, poćwiczyć celność i powalczyć o kieł wilka. Zwycięstwo w konkursie odniósł Dominik, uczeń klasy IV. Na zakończenie tej historycznej lekcji, udaliśmy się na wyprawę po Biebrzańskich terenach. Pomiędzy atrakcjami mogliśmy ogrzać się przy ognisku i posilić pysznymi kiełbaskami. To był naprawdę cudowny dzień!