ZESPÓŁ SZKÓŁ KATOLICKICHim. ks. F. Blachnickiego w Białymstoku

ul. Transportowa 2, 15–399 Białystok | tel: 85 67 47 677

ul. Sitarska 25, 15-850 Białystok | tel: 572 411 741 / 85 65 23 183

Ferie w szkole

Środa 26.01

Jak nazywa się samica łosia? Ile waży żebro płetwala błękitnego? Jakie zwierzę nie je 60 dni, gdyż opiekuje się swoim młodym? Ile waży największa perła? Tego wszystkiego mogliśmy dowiedzieć się w kolejnym dniu półkolonii zimowych w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. prof. A. Myrchy w Białymstoku. Oglądaliśmy eksponaty prawdziwych zwierząt, m.in. pingwinów, ptaków arktycznych, zwierząt leśnych. Wielkim zainteresowanie cieszyły się skamieniałości z osadów polodowcowych. Jednak największe wrażenie zrobiło terrarium z żywymi zwierzętami, w którym był nawet pyton królewski i wielkie jaszczurki! To była naprawdę ciekawa lekcja przyrody!

W tym dniu odwiedziliśmy również Książnicę Podlaską nr 7. Pani bibliotekarka zainteresowała dzieci postacią Astrid Lindgren – szwedzkiej pisarki znanej chociażby z książek poświęconych odważnej, rezolutnej i niezwykle pomysłowej „Pipi Pończoszance”. „Dzieci z Bullerbyn”, „Ronja, córka zbójnika”, „Bracia Lwie Serce”, „Dzieci z ulicy Awanturników”, „Nils Paluszek” to niektóre tytuły, które wyszły spod jej pióra. Obejrzeliśmy prezentację poświęconą Astrid Lindgren i książki, które napisała. Na zakończenia każdy wykonał pracę plastyczną – widok z okna w Bullerbyn.